گفت و گو
پیوندهای تصویری
1400/02/30 تعداد بازدید: 75
print
«کتابشهر» شهرکرد افتتاح شد

آیین افتتاح کتابشهرشهرکرد با حضور محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران، علی اسماعیلی مدیرعامل کتابشهر ایران و مهدی طاهری مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری، در این آیین مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: معرفت حصولی، معرفتی است که باعث اصلاح و ارتقای رفتار اجتماعی هر شخص می‌شود که از جمله راه‌های کسب این معرفت کتاب‌خوانی است.

حجت‌الاسلام دکتر مهدی طاهری افزود: مهم‌تر از معرفت حصولی، تبدیل آن به معرفت حضوری است که رفتار اجتماعی انسان را رقم می‌زند و تبدیل آن به یک رفتار، نیازمند پاتوق‌های هم‌اندیشی است.
وی با بیان اینکه پویش کتاب‌خوان‌ در استان راه‌اندازی شده است، خاطرنشان کرد: کتابشهر ایران باید به پاتوقی برای کتاب‌خوانی تبدیل شود.

حجت‌الاسلام مهدی طاهری ادامه داد: باید کتاب‌خوان‌ها در جامعه تکریم شوند که از جمله پیشنهاد من به مدیر جوان و جدید مجموعه کتابشهر شهرکرد تکریم کتاب‌خوان‌ها و ایجاد بستری مناسب و آرام برای مطالعه آن‌ها است.

در ادامه مدیرعامل شرکت کتاب‌شهر ایران گفت: هدف از تشکیل مجموعه کتاب‌شهر به کارگیری نیروهای فعال، دغدغه‌مند و صاحب ایده برای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی است.

علی اسماعیلی با بیان اینکه تلاش بر این بود که مجموعه‌های کتاب‌شهر ایران در کشور راه‌اندازی شود، اظهار کرد: نام و نشان کتاب‌شهر ایران می‌تواند به ارتباط‌سازی در کشور و بین مجموعه‌ها منجر شود.
وی با بیان اینکه ستاد مرکزی کتاب‌شهر از لحاظ پشتیبانی، سیاست‌گذاری و نظارت از مجموعه‌های این حوزه در سراسر کشور حمایت می‌کند، اضافه کرد: اگر هم این امکان فراهم باشد، پشتیبانی‌های مادی از این مجموعه‌ها نیز صورت می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت کتاب شهر ایران افزود: مسؤولیت تهران در خصوص شعب استان‌ها به سیاست‌گذاری و نظارت محدود بوده و عمده کار ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی بر عهده مدیران این مجموعه در سطح استان‌ها است که برای تحقق این کار باید شبکه‌سازی و همکاری با نخبگان فرهنگی در اولویت تمام برنامه‌های مجموعه‌های استانی قرار گیرد.

محمدصادق کوشکی نیز که به‌عنوان میهمان ویژه به این مراسم دعوت شده بود، گفت: بیشترین تأکید مقام معظم رهبری در ۱۰ سال اخیر موضوع کتاب‌خوانی بوده است و به قدری این امر اهمیت دارد که ایشان روزانه علاوه بر خواندن بیش از ۵۰۰ صفحه گزارش‌ها کشوری، کتاب‌ خواندن را رها نمی‌کنند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران تصریح کرد: زمانی یک ملت دارای قدرت می‌شود که تعداد افراد کتاب‌خوان بیشتری داشته باشد به طوری که وقتی به تاریخ مراجعه می‌کنیم متوجه می‌شویم ملت‌ها زمانی رشد و توسعه داشتند که وزرا و مردمی اهل کتاب و آگاه در آن زمان بودند. وی با بیان اینکه باید تمایل مردم به سمت خرید کتاب برود و از فضای مجازی فاصله بگیرند زیرا این فضا فقط اطلاعات سطحی در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد، گفت: باید این موضوع را مد نظر قرار دهیم که همه افراد موفق جهان حتی سازندگان شبکه‌های اجتماعی اهل خواندن کتاب بوده‌ و هستند.

وی افزود: موضوعی که طی ۱۰ سال اخیر از سوی رهبر انقلاب بر آن تاکید فراوان شده، مسئله کتاب و کتاب‌خوانی بوده است.
عضو هیات علمی گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه نخستین دستوری که پروردگار به مسلمانان داد، خواندن بود، گفت: اگر خداوند ابزاری بهتر از قلم برای بشر سراغ داشت، آن را معرفی می‌کرد، به همین دلیل مسلمانان از پیامبر خود کتاب را که مهم‌ترین غنیمت بود، فرا گرفتند.
وی در ادامه بیان کرد: در مرحله نخست باید خانواده‌ها به کتاب‌خوانی تشویق شوند، از طرفی در مرحله بعد، وظیفه مجموعه کتاب‌شهر ایران این است که کتاب‌هایی در این مجموعه قرار گیرد تا خانواده‌ها با آرامش خاطر فرزندان خود را به این مجموعه بفرستند.
عضو هیات علمی گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: شاخص کتاب‌خوانی، تعیین‌کننده پیشرفته بودن یک تمدن است.

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک