گفت و گو
پیوندهای تصویری
1399/11/21 تعداد بازدید: 106
print
هیئت مذهبی جایی برای تعامل اندیشه و پیشبرد اهداف متعالی است

حجت الاسلام کاظمی گفت: هیئت مذهبی محفلی است برای انس و ارتباط عاطفی و ارتقای معرفتی، نسبت به قرآن و اهل بیت علیهم السلام، هیئت جایی برای تعامل اندیشه و پیشبرد اهداف متعالی است.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری، سرپرست اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شهرکرد در نشست بهمن ماه ۹۹ شورای هیئت های مذهبی این شهرستان با تقدیر از فعالیت ها و برنامه های هیئت های مذهبی گفت: هیئت، مجموعه است که هدف مشخصی را دنبال می‌کند و جلوه، وجهه و رویکرد هیئت های مذهبی، آن وجهه ی مذهبی بودن آنها ست.

حجت‌الاسلام دکتر سید ابوالقاسم کاظمی افزود: هیئت مذهبی محفلی است برای انس و ارتباط عاطفی و ارتقای معرفتی، نسبت به قرآن و اهل بیت علیهم السلام، هیئت جایی برای تعامل اندیشه و پیشبرد اهداف متعالی است.

وی اندیشه ورزی، فعالیت اجتماعی و ارتقای سطح معرفتی را از جمله خصوصیات هیئت تراز دانست و ادامه داد: هیئتی که اندیشه ورز و فعال در زمینه ی فعالیت های اجتماعی نباشد و فقط اکتفا کند به چند برنامه مناسبتی، چه بسا نبود آن بهتر از بودن آن است، مسئول هیئت مذهبی باید توانایی این را داشته باشد که جمعی را هدایت کند و این موضوع هم از نظر روایی و هم از لحاظ اجتماعی اثبات شده است و چه بسا مسئول هیئتی که توانایی اداره یک مجموعه را نداشته و هم خود و هم دیگران را به جاهایی کشانده که نباید.

حجت‌الاسلام کاظمی ارکان هیئت مذهبی را روحانی، مربی قرآن، مداح و دیگر اعضای هیئت دانست و بیان کرد: باید بررسی شود که نسبت یک مبلغ و روحانی با هیئت مذهبی چیست و آیا روحانی فقط وظیفه ی مجلس گرمی دارد برای مداح یا اینکه بناست به واسطه ی وجود یک مبلغ دینی یک مجموعه به نام هیئت مذهبی در موضوعاتی همچون عاطفه، معرفت، اندیشه و فکر جهت دهی شود.

وی عدم فعالیت مربی قرآن را در اکثر هیئت های مذهبی را یک ضعف برشمرد و ادامه داد: متاسفانه قرآن در بین هیئت های مذهبی ما محجور است و تربیت قرآنی در هیئات ما اتفاق نمی افتد و محتوای قرآن به هیئت و جامعه ی ما تزریق نمی شود.

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شهرکرد کارگرد های هیئت مذهبی را خیلی فراتر از برنامه ها و فعالیت های مناسبتی دانست و تصریح کرد: هیئت مذهبی اگر مسئله ی روز خودش را متوجه نشود و جایگاه خودش را در جامعه نداند و نتواند جایگاه خود را در جامعه تثبیت کند، نمی تواند اثر گذار باشد، ولی از آن طرف یک هیئت مذهبی آگاه، با بصیرت و آشنا به مسائل روز، با افرادی آگاه، می تواند یک محله، یک شهر و یک اجتماع را به سمت اهداف متعالی جهت دهد.

حجت‌الاسلام کاظمی آموزش برای مسئولین هیئت های مذهبی را ضروری دانست و گفت: مسئول هیئت باید هم هیئت داری و هم مدیریت محتوایی هیئت را بداند و از لحاظ معرفتی و بصیرتی اعضای هیئت را جهت دهی و هدایت کند.

وی داشتن برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، ارائه طرح های هدفمند، ارائه پیشنهاد در زمینه ی فعالیت های دینی و اجتماعی با توجه به زیست بوم فرهنگی هر منطقه را از جمله رموز موفقیت هیئت های مذهبی عنوان کرد و افزود: سردار شهید ما سردار سلیمانی عزیز یک جمله پر معنا و پر مغز دارند که «فرصتی که در چالش ها، بحران ها، تحریم ها و موانع وجود دارد در خود فرصت وجود ندارد.» هیئت های مذهبی ما از چالش کرونا، فرصت خدمات اجتماعی را بیرون آوردند و این خیلی مهم است.

حجت‌الاسلام سید ابوالقاسم کاظمی بر حضور حداکثری هیئات مذهبی در راهپیمایی خودرویی و راهپیمایی مجازی تأکید کرد و گفت: برنامه های هیئت های مذهبی در دهه فجر و تقارن آن با ولادت حضرت زهرا (س) با وضعیتِ موجودِ حاکم بر جامعه، با درایت و استقبال خوب مردم و با رعایت کامل اصول بهداشتی در سطح استان برگزار شد که هیئت های مذهبی شهرستان شهرکرد هم در این موضوع با همکاری مبلغین و روحانیون مستقر فعالانه و پر شور مشارکت داشتند.

در ادامه این نشست مسئول شورای هیئت های مذهبی گزارشی از فعالیت های شورا و هیئت های مذهبی شهرستان، هر یک از اعضا هم موضوعاتی همچون کمک های نقدی و غیر نقدی هیئات مذهبی در بحث کرونا و طرح مواسات مومنانه، لزوم سرکشی و حمایت معنوی از پیشکسوتان و پیرغلامان هیئات مذهبی، جدیت در برگزاری آموزش های مسئولین هیئات مذهبی هر چند به صورت مجازی، لزوم نظارت بیشتر در ثبت هیئت های مذهبی و فعالیت های تشکل های دینی، سطح بندی هیئت های مذهبی و طرح چند پیشنهاد در خصوص انتخابات آتی شورای هیئت های مذهبی را مطرح و ارائه کردند.

گفتنی است، این نشست روز دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹ در اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شهرکرد برگزار شد.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک