گفت و گو
پیوندهای تصویری
1400/07/29 تعداد بازدید: 71
print
مهارت آموزی و تربیت دینی در مسجد به جد دنبال شود

مدیر موسسه مسجد با بیان اینکه هنوز هم کارکردهای متنوع مساجد احصا نشده است، گفت: مهارت آموزی و تربیت دینی در مسجد به جد دنبال شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری، حجت‌الاسلام و المسلمین تقی قرائتی در دوره ی آموزشی اقشار تأثیرگذار ویژه ائمه جماعات ادارات و مساجد، گفت: مقام معظم رهبری تاکید داشتند که مدرک غیر از تخصص و مهارت است و تخصصی شدن امور یکی از مهم ترین اولویت ها است.

وی افزود: امروزه مثلا در علم پزشکی که قبلا تنها یک حکیم باشی بود، الان صدها تخصص و فوق تخصص وجود دارد و تنها در مورد دندان ۶ تخصص داریم، در مورد مسجد و امور دینی نیز یک بحث مهمی وجود دارد و آن بحث مهارت آموزی است که جایش در مورد مسجد تقریبا خالی است.

این استاد حوزه خاطرنشان ساخت: در مورد بحث مسجد باید توجه کرد که غیر از بحث های فنی و علمی بحث تربیتی نیز مطرح است، چرا که مهم ترین پایگاه دینی که بدیل ندارد مسجد است، لذا فرهنگسراها، نمازخانه ها، حسینیه ها و سایر اماکن دیگر اندازه دو درصد مسجد اثر تربیتی ندارد، چرا که ثواب نماز در مسجد فوق العاده بالاست تا چهل سال عبادت در غیر از مسجد، اما اماکن دیگر اندازه دو رکعت هم ثواب نماز زیاد نمی شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین تقی قرائتی با اشاره به تنوع مخاطبانی که در مسجد حاضر می شوند گفت: در مسجد انواع مخاطبان را مشاهده می‌کنیم از کودک و نوجوان تا افراد کهنسال، از افراد بی سواد و احیانا معتادین تا افراد معمولی، فرهیختگان، ثروتمندان، سیاسیون و دانشمندان بزرگ که اداره کردن این تنوع جمعیتی در مسجد نیاز به مهارت آموزی دارد.

وی تاکید کرد: نگهداری این افراد در مسجد و اداره کردن مسجد نیازمند خادم و امام جماعت با مهارت است، هنوز هم کارکردهای متنوع مساجد احصا نشده است و صدر و ذیل آن مشخص نشده است و عمده کارکردهای مسجد نیز مخفی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین تقی قرائتی تاکید کرد: این دوره مهارت آموزی از ضروری ترین دوره ها است، چرا که هر طلبه ای بخواهد در هر جایی استخدام شود، بی ارتباط با مسجد نیست و این دوره ها تنها به صورت علمی صرف نیست، بلکه کاملا مهارت های علمی کاربردی به طلاب آموزش داده می‌شود.

مدیر موسسه مسجد ابراز داشت: در پوشش نماز به خیلی از جاها می توانیم برسیم، لذا مسجد دارالعباد است نه دارالعباده، یعنی اینکه مسجد خانه مردم است نه خانه عبادت و از طرفی هم بهترین کار در مسجد نیز عبادت است که این نشان می دهد که با پوشش نماز زندگی ها شیرین تر و شاداب تر می‌شود.

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شهرکرد در توضیح این دوره ی اموزشی گفت: از آنجا که رسالت سازمان تبلیغات اسلامی در حوزه اعتقادی و دینی با راهبری برنامه‌های مختلف آموزشی و فرهنگی منتج به نتیجه می‌شود و آموزش‌های تخصصی، مهارتی و کاربردی در حوزه‌های دینی نیز جزء لاینفک فعالیت‌های فرهنگی بوده و با توجه به نیازسنجی‌های به‌عمل آمده می‌تواند متناسب با وظایف آنها، نقش تأثیرگذاری در توانمندسازی اقشار تأثیرگذار داشته باشد، اداره کل آموزش‌های تخصصی در سال ۱۴۰۰، با رویکرد جدید آموزشی خود و با عنایت به مأموریتی که بر عهده دارد با همکاری ادارات تبلیغات اسلامی استان‌ها و شهرستان ها در کل کشور، در راستای توانمندسازی اقشار تأثیرگذار و ارتقای سطح آگاهی ایشان و همچنین بهینه‌سازی محتوای آموزشی، با ارائه‌ی شیوه ها و فنون نوین نسبت به برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی برای گروه‌های هدف اقدام نموده و مخاطبان را اقناع نماید تا درک درستی از حلّ مسائل برای آنها ایجاد شود.

حجت‌الاسلام حمید بهرامی فیل آبادی افزود: بر همین اساس دوره ی یک روزه آموزش ائمه جماعات ادارات با حضور ۶۷ نفر از مبلغین شهرستان های شهرکرد، بن و سامان و با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین تقی قرائتی برگزار شد.

گفتنی است این دوره پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ در تالار همایش بلاغ اداره کل تبلیغات اسلامی برگزارشد.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک