گفت و گو
پیوندهای تصویری
1401/01/20 تعداد بازدید: 41
print
توزیع عادلانه محافل قرآنی؛ محور برنامه های رمضان در شهرکرد

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شهرکرد با اشاره به اجرای طرح «۳۰ روز، ۳۰ محفل»، گفت: مقرر شده است ۳۰ محفل قرآنی در مناطق مختلف شهرستان با اولویت مناطق کمتر برخوردار که محافل کمتری برگزار می کنند، برپا شود که این برنامه از ابتدای ماه مبارک با لحاظ کردن توزیع عادلانه محافل، در حال اجراست.

 

محفل انس با قرآن در شهر کیان

ماه مبارک رمضان، بهار قرآن و فرصتی مناسب برای تبلیغ و ترویج فرهنگ قرآنی و تعمیق انس مردم با معارف و آموزه‌های نجات‌بخش و انسان‌ساز این عطیه الهی است. مؤسسات و خانه‌های قرآن شهری و روستایی که در تمام سال برنامه‌ها و فعالیت‌های زیادی را در راستای آموزش و ترویج قرآن انجام می‌دهند، در طول ماه مبارک رمضان این فعالیت‌ها را با برپایی محافل و جلسات خاص و پرشمار با قدرت بیشتر و جلوه پررنگ‌تری ادامه می‌دهند. ایکنای چهارمحال‌وبختیاری برای آشنایی بیشتر مخاطبان با روند برگزاری ویژه‌برنامه‌های قرآنی در شهرستان‌ها، گفت‌وگوهایی را با برخی مسئولان و نیز فعالان قرآنی شهرستان‌ها انجام داده است که آنچه در پی می‌آید، معرفی اجمالی برنامه‌های قرآنی شهرستان شهرکرد در ماه مبارک است.

به گزارش روابط عمومی تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری، حجت‌‌الاسلام والمسلمین محمدرضا عرفان‌نژاد، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شهرکرد با اشاره به اینکه برنامه‌های قرآنی شهرستان در چند بخش در حال برگزاری است، اظهار کرد: محافل روزانه جزءخوانی قرآن در برخی مساجد، هیئت‌های مذهبی، امامزادگان و نیز تمامی مؤسسات و خانه‌های قرآن فعال شهرستان در حال برگزاری است؛ محفل جزءخوانی مصلای شهرکرد به‌عنوان برنامه محوری هر روز از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۸:۳۰ برگزار و از شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی استان و فضای مجازی به‌صورت مستقیم پخش می‌شود. همچنین محفل جزءخوانی مسجد صاحب‌الزمان(عج) شهر طاقانک دیگر برنامه جزءخوانی شاخص شهرستان است.

وی ادامه داد: اجرای طرح «۳۰ روز، ۳۰ محفل» یکی از ویژه‌برنامه‌های قرآنی شهرستان شهرکرد است که مقرر شده ۳۰ محفل قرآنی در مناطق مختلف شهرستان با اولویت مناطق کمتر برخوردار که محافل کمتری برگزار می‌کنند، برپا شود که این برنامه تدوین شده و از ابتدای ماه مبارک با لحاظ کردن توزیع عادلانه محافل، در حال اجراست. این محفل قرآنی شامل قرائت و استماع قرآن کریم توسط قاری محلی و قاری استانی اعزامی و بیان یک مبحث تفسیری توسط روحانی اعزامی است.

سازوکار طرح طرح «۳۰ روز، ۳۰ منزل»

عرفان‌نژاد طرح «۳۰ روز، ۳۰ منزل» را دیگر طرح در حال اجرا در شهرستان شهرکرد بیان کرد و توضیح داد: در این طرح، مبلغان مستقر یا اعزامی در مناطق مختلف شهرستان در طی ۳۰ روز ماه مبارک رمضان در ۳۰ منزل حضور می‌یابند و یک جلسه تلاوت قرآن کریم برگزار و ثواب آن‌را برای شادی درگذشتگان آن منزل هدیه می‌کنند؛ در این طرح مردم می‌توانند علاقه‌مندی خود را برای برپایی جلسه قرآن در منزل خود به روحانی مسجد و محله اعلام کنند که این جلسه بر حسب اعلام صاحب منزل در طول روز یا بعد از افطار با تعداد محدود یا بیشتر برگزار می‌شود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شهرکرد بیان کرد: در بهار قرآن تلاش شده است که جلسات تلاوت، تدبر و تفسیر قرآن و نیز طرح‌ها‌، مسابقات قرآنی‌، جشنواره‌ها و غیره در تمام نقاط شهرستان شهرکرد رونق بگیرد و جامعه قرآنی تلاشی مضاعف را برای ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه داشته باشند.

برگزاری مسابقه حکمت‌های نهج‌البلاغه

روح‌انگیز بهرامی، مدیر مؤسسه قرآن و عترت(ع) الرحمن شهرکرد در خصوص اقدامات این مرکز در ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: در این ماه چند طرح قرآنی و مسابقه توسط این مرکز در حال برگزاری است که از جمله می‌توان به مسابقه حکمت‌های نهج‌البلاغه اشاره کرد. با هدف ارائه و نشر مبانی و آموزه‌های ارزشمند نهج‌البلاغه مسابقه حکمت‌های نهج‌البلاغه در ماه مبارک برای قرآن‌آموزان و مخاطبان مؤسسه قرآنی الرحمن و عموم علاقه‌مندان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در این طرح، پرسش‌هایی از ۵۰ حکمت مشخص و از قبل اعلام شده در هر آزمون طراحی می‌شود که افراد علاقه‌مند می‌توانند شرکت کنند، پس از برگزاری ۱۰ آزمون، یک آزمون کلی از تمام حکمت‌ها برگزار خواهد شد؛ به افرادی که در تمام آزمون‌ها شرکت کنند، جایزه‌ای ویژه اهدا خواهد شد.

محفل جزءخوانی حسینیه شهر کیان

محافل جزءخوانی بانوان در جلسات خانگی 

فاطمه قلی‌پور، مدیر خانه قرآن شهیدان رحمانی شهر کیان از توابع شهرستان شهرکرد در گفت‌وگو با ایکنا با اشاره به انتقال مکان این خانه قرآن به حسینیه شهر کیان، اظهار کرد: با شیوع کرونا و پس از فوت مادر شهیدان والامقام رحمانی و با موافقت هیئت امنای حسینیه، کلاس‌های خانه قرآن از منزل این شهیدان به حسینیه منتقل شد که کلاس‌ها به‌صورت هفتگی در این مکان برگزار شده است.

وی در خصوص برنامه‌های قرآنی خانه قرآن شهیدان رحمانی، بیان کرد: سه محفل روزانه جزءخوانی قرآن در سه نقطه شهر با درخواست بانوان در حال برگزاری است که یک محفل در حسینیه و دو جلسه خانگی قرآن در منزل با حضور پرشمار بانوان برگزار می‌شود. تا پیش از کرونا تعداد این محافل بیشتر بود و در طول روز چندین محفل خانگی جزءخوانی در جای‌جای شهر کیان برگزار می‌شد که در ایام کرونا این جلسات کمرنگ شدند و امسال با بهبود شرایط، دو محفل خانگی جزءخوانی به درخواست دو بانو در منزل این افراد برگزار می‌شود.

قلی‌پور با تأکید بر اینکه استقبال بانوان از محافل تلاوت و جزءخوانی قرآن فراتر از حد انتظار بوده است، گفت: بانوان همچنین نقش فعالی در دیگر برنامه‌های خانه قرآن شهیدان رحمانی داشته‌اند که از جمله می‌توان به جمع‌آوری کمک‌ برای تهیه سه سری جهیزیه برای نوعروسان نیازمند اشاره داشت که با همکاری پایگاه بسیج خواهران مستقر در حسینیه تهیه و توزیع شد.

وی با تصریح اینکه فعالیت‌های قرآنی دریایی بیکران از خیررسانی و برکت در جامعه است، افزود: انتقال مکان خانه قرآن از منزل شهیدان رحمانی به حسینیه در ابتدای شیوع کرونا انجام شد که با استقرار در این مکان، پایگاه بسیج خواهران نیز در جوار خانه قرآن تشکیل شد و این دو مجموعه همکاری‌های فراوانی در حوزه قرآنی و خدمت‌رسانی به جامعه با هم دارند.

مدیر خانه قرآن شهیدان رحمانی شهر کیان بیان کرد: یکی از طرح‌های در حال اجرا برای قرآن‌آموزان این مرکز بیان مطالب سوره مبارکه نور است که بنده در کلاس‌هایم این مطالب را با بهره‌گیری از محتوای کانال نورالثقلین به قرآن‌آموزان ارائه می‌دهم. همچنین بخش پایانی جلسات روزانه جزءخوانی بانوان با حضور یک بانوی مبلغ به بیان نکات محوری آیات تلاوت شده اختصاص دارد؛ بیان احکام روزه و مسائل مبتلا به بانوان از دیگر فعالیت‌هاست.

محفل جزءخوانی مسجد صاحب الزمان عج طاقانک

الگویی از ایجاد پایگاه قرآنی در مسجد

امیر رفیعی، مؤسس خانه قرآن الغدیر طاقانک و مجری محفل جزءخوانی این شهر در مسجد صاحب‌الزمان(عج) در خصوص برنامه‌های قرآنی این مرکز، بیان کرد: خوشبختانه استقبال خوبی از محفل جزءخوانی این مسجد می‌شود که قاریان و قزآن‌آموزان در این محفل روزانه به تلاوت می‌پردازند.

وی برگزاری محفل انس با قرآن را از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده بیان کرد و گفت: این برنامه با اعزام قاریان استانی از سوی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شهرکرد در طاقانک برگزار می‌شود.

رفیعی تصریح کرد: فعالیت‌های قرآنی خانه قرآن الغدیر طاقانک بیشتر در بستر فضای مجازی برگزار می‌شود و برخی قرآن‌آموزان این مرکز از دیگر استان‌ها هستند؛ خوشبختانه فعالیت قوی و پررنگ این خانه قرآن در فضای مجازی را شاهد هستیم که در شبکه‌های اجتماعی بازخوردهای خوبی داشته است.

مؤسس خانه قرآن الغدیر طاقانک گفت: در حال حاضر آموزش حفظ، مفاهیم و قرائت ویژه بانوان و آقایان بالای ۱۴ سال در حال انجام است که با توجه به گذشت حدود دو ماه از تأسیس این خانه قرآن‌‌، فعالیت‌های خوب و تأثیرگذار و نیز جذب بالای قرآن‌آموزان اتفاق افتاده است.

این مربی و فعال قرآنی استان تصریح کرد: تا پیش از تأسیس خانه قرآن، در مجموعه‌های جامعةالقرآن و بیت‌القرآن به فعالیت‌های قرآنی به‌ویژه در زمینه حفظ مشغول بودم که در دوران قبل از کرونا این فعالیت‌ها پررونق و قوی بود و تربیت چند حافظ کل قرآن از برکات این کار است.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک