گفت و گو
پیوندهای تصویری
1399/11/20 تعداد بازدید: 98
print
تببین دستاوردها و موفقیت های نظام اسلامی تکلیفی است بر عهده نخبگان و فعالان فرهنگی

حجت الاسلام الهی راد بابیان اینکه یکی از مطالبات رهبری تبیین دستاوردهای نظام برای عموم مردم است، گفت: تببین دستاوردهای نظام اسلامی تکلیفی بر عهده نخبگان و فعالان فرهنگی است.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری، عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در نشست پرسش و پاسخی که با موضوع کارآمدی نظام جمهوری اسلامی با حضور جمعی از مسئولین کانون های فرهنگی و تبلیغی و فعالان فرهنگی برگزار شد؛ کارآمدی را میزان موفقیت یک نظام در تحقق اهداف و آرمان هایش، چه در بعد نظری و چه در بعد عملی دانست و افزود: برای تحلیل کارآمدی یک نظام باید ملاک های تحلیل را هم مشخص کرد و برای اینکار سه مؤلفه که اضلاع یک مثلث هستند و در کنار هم باید مورد بررسی قرار گیرند که عبارت اند از یکی ظرفیت ها و داشته ها، دوم موانع و چالش های پیش روی و ضلع سوم کارامدی دستاوردها هستند که با توجه به پیشینه و موانع و چالش ها مورد بررسی قرار می گیرد.

حجت‌الاسلام دکتر صفدر الهی راد، ادامه داد: مقایسه یک نظام با نظام دیگر باید با بررسی این سه مؤلفه انجام شود و نکته ی حائز اهمیت این است که نظام هایی با سابقه ی کهن سه هزار ساله و یا سیصد ساله را با نظام های نوپا نباید مقایسه کرد.

وی گفت: با توجه به این مقدمه باید تحقیق و بررسی شود که در حوزه های مختلف فرهنگی، مادی و معنوی نظام جمهوری ایران در زمان ۲۵۰۰ ساله پهلوی چه دستاوردهایی داشته است و وقتی حضرت امام خمینی (ره) با حمایت های مردمی انقلاب را به دست گرفتند از این نظام ۲۵۰۰ ساله در حوزه های علم و فناوری، در سیاست داخلی و خارجی، در بحث مسکن، اشتغال، عدالت، پزشکی و سلامت و کشاورزی و... چه چیزی حاصل شد.

حجت‌الاسلام الهی راد بیان کرد: مقایسه حوزه های مختلف از جمله علوم دانشگاهی، علوم حوزوی، علوم بهداشتی، علوم اقتصاد و دیگر علومی که امروزه در بهترین موقعیت قرار داریم، با زمان قبل از انقلاب نیاز به تحقیق و بررسی ریشه ای و اصولی دارد.

وی افزود: موانع پیش روی نظام جمهوری اسلامی هم از تحریم گرفته تا ترور شخصیت ها از جمله شهید بهشتی که به تنهایی یک شخصیت بزرگ انقلابی هم به لحاظ علمی، عملی، تشکیلاتی و مباحث سیاسی، شهید باهنر، شهیدرجایی و... هم از دیگر مواردی بود که جلوی پیشرفت و موفقیت بیشتر این نظام را گرفت و دشمنان تابن دندان مسلح ما هر کاری کردند تا نارضایتی عمومی را دامن بزنند.

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) تحمیل جنگ و طولانی شدن آن به مدت ۸ سال و ار بین بردن زیر ساخت ها و ایجاد مشکلات عدیده ای که به خاطر جنگ به وجود امد و شهادت بهترین فرزندان انقلاب را از دیگر وانع و چالش های پیش روی نظام عنوان کرد و ادامه داد: یکی دیگر از موانع پیش رو نفوذ علوم سکولار به‌ویژه در دانشگاه های ما است، در جایی که نه می شد دانشگاه ها را تعطیل کرد و نه می شد جلوی این تفکر مخرب را گرفت، رفته رفته تربیت یافتگان این تفکر به جامعه نفوذ کردند و باعث ایجاد مشکلات جدید تر در بدنه نظام شد و افرادی که تعیین کننده تصمیمات اصلی بودند، با این تفکر بودند.

حجت‌الاسلام الهی راد افزود: تهاجم فرهنگی دشمن که از اوایل دهه ۷۰ شروع شد، شبیه خون فرهنگی و ناتوی فرهنگی که مقام معظم رهبری هم به آن اشاره ای کردند از جمله موانعی بود که دشمن وقتی دید با ترورشخصیت ها و جنگ نتوانست جلوی حرکت نظام را بگیرد، تئوری جنگ نرم را راه انداختند و این جنگ از جمله جنگ های تمام عیار علیه انقلاب اسلامی بوده و هست.

وی گفت: با توجه به آنچه ایران در زمان پهلوی داشت و با توجه به موانع و مشکلاتی که دشمن پیش روی ما نهاده و وجود دارد و بیان و قبول این نکته که هنوز ضعف هایی وجود دارد و مقام معظم رهبری هم به آن اشاره ای کردند، دستاوردهای نظام را باید مورد بررسی قرار داد و معلوم است که در این مدت ۴۲ ساله کار های بزرگی انجام شده است.

حجت‌الاسلام الهی راد افزود: در حوزه های علوم و فناوری، نانو، سلول های بنیادین، پزشکی، هسته ای، موشکی و... جزء کشور های موفق هستیم، هشتمین قدرت برتر جهان هستیم و سریعترین رشد علمی مربوط به کشور ماست و ۱۱ برابر میانگین جهانی، طبق آمار های کشور های غربی، با توجه به بررسی تمام مؤلفه ها، ما رشد علمی داریم.

وی گفت: کتاب صعود چهل ساله یکی از کتاب های ارزشمند و قابل استفاده است که با تلاش زیاد جمعی از محققین و پژوهشگران جمع آوری شده که به خوبی دستاوردهای نظام را در حوزه های مختلف مقایسه کرده است.

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) یادآورشد: مقام معظم رهبری فرمودند در باب موفقیت های انقلاب برای جامعه تبیین کنید و مسئله ای که برای ما فعالان فرهنگی قابل تأمل است این است که اکثر ما در بحث تببین موفقیت ها و دستاوردها ساکت هستیم و خود امام خامنه‌ای به تنهایی در حال شمشیر زدن است و برگزاری این قبیل نشست ها و هدف و علت تشکیل این جلسات این است که ما در جمع های خودمانی هم اندیشی کنیم که مدل و نحوه ی تبیین مسائل چگونه و به چه شکلی باشد.

حجت‌الاسلام الهی راد تصریح کرد: شبهات فکری، دغدغه های ذهنی و سوالات نوجوانان و جوانان ما نباید بی جواب بماند و زمینه ای باید فراهم شود که بتوان این شبهات را شناسایی، رصد و به نحو شایسته پاسخ گفت، فعالان فرهنگی و هر کسی که در این انقلاب درحال زندگی کردن است و نسبت مسائل آگاه است باید بحث تبیین دستاوردها و موفقیت های انقلاب را جدی بگیرد و جایگاه و پست و مقام در این موضوع دخالتی ندارد و همه تکلیف داریم.

وی ادامه داد: طلاب حوزه های علمیه، نخبگان علمی باید در سطح جامعه بیشتر حضور داشته باشند و درس و بحث را تا حدی که بتوان پاسخگوی مردم بود ادامه دهند و به صورت عملی در جامعه فعال باشند و در خط مقدم جنگ نرم ایستادگی کنند.

حجت‌الاسلام الهی راد علت به کار گرفته نشدن جوانان دهه هشتادی نخبه و فرهیخته را نبود دولت جوان انقلابی دانست و گفت: استفاده نشدن از جوانان پر انگیزه، مومن و نخبه در پست های اثر گذار، بیانگر این مسئله است که مردم ما باید خودشان بخواهند و بدانند که این جوانان نیاز به میدان برای فعالیت دارند و کار تشکیلاتی و کادر سازی از پایین به بالا باید صورت می پذیرد.

گفتنی است، این نشست روز جمعه ۱۷ بهمن ۹۹ در تالار جلسات اداره کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک