گفت و گو
پیوندهای تصویری
1398/11/05 تعداد بازدید: 31
print
برگزاری نشست فعالین ازدواج با حضور اعضای جمعیت بانوان فرهیخته درچهارمحال و بختیاری

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری از برگزاری فعالین ازدواج با هدف بررسی راهکارهای کنترل و کاهش طلاق خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری روز سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ نشست فعالین ازدواج با هدف بررسی راهکارهای کنترل و کاهش طلاق در استان با حضور جمعی از اعضای جمعیت بانوان فرهیخته استان درتالار جلسات اداره کل تبلیغات اسلامی استان برگزار شد.

حجت‌الاسلام دکتر مهدی طاهری در ابتدای این نشست با بیان گزارشی از میزان ازدواج ها و طلاق های انجام شده در شش ماهه اول سال ۱۳۹۸، گفت: معتقد هستم یکی از ارکان مهمی که در حل آسیب های مرتبط با زنان نقش اساسی دارد خود بانوان هستند و در درجه اول خود زنان فرهیخته باید در حل آسیب ها حضوری فعال داشته باشند.

وی ادامه داد: با طرح مسئله به صورت کلی در بین اساتید زنِ حوزه و دانشگاه، بر این موضوع تأکید دارم که در حوزه ی فرهنگ تفکر اندیشمندان حوزوی و به خصوص دانشگاهی در حوزه علوم انسانی- تفکراتی که بر مبنای یک مبانی سالم اندیشه ی اسلامی ایرانی است – باید به فضای فرهنگی ما منتقل شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: سازمان ها و نهاد هایی مثل سازمان تبلیغات اسلامی باید حدفاصل بین دانش و فرهنگ باشند به این معنا که دانش تولید شده در فرهنگ را ابتدا در این سازمان ها آماده برای عملیاتی شدن در اجتماع کنیم و بعد از نهایی شدن و جمع بندی در جامعه اجرائی کنیم.

حجت‌الاسلام طاهری افزود: برای تبیین یک مسئله باید سه مرحله و عنوان را مد نظر داشته باشیم یکی چیستی، دوم چرائی و سوم چگونگی است که چیستی ناظر به ماهیت و تبیین هویت مسئله، چرائی؛ ضرورت پرداختن به آن مسئله و چگونگی؛ راهبرد و راهکاری که ما برای حل آن مسئله طراحی می‌کنیم، است. بنا بر این در موضوع آسیب های اجتماعی با مسئله ی خانواده و زیر موضوع طلاق در سه مرحله باید با هم گفتگو کنیم، اول ضرورت پرداختن به این مسئله.

وی ادامه داد: در دو بخش توصیفی و تجویزی نشست امروز را ادامه می دهیم که در بخش توصیفی از وضعیت موجود جامعه صحبت خواهیم کرد و در بخش تجویزی در مورد اینکه چه باید کرد.

حجت‌الاسلام طاهری گفت: اولین علل طلاق طبق نظر کمیته استانی طلاق - که البته جای بحث دارد- عبارت اند ازاعتیاد،بیکاری، عدم مهارتهای ارتباطی زوجین، خیانت های زناشوئی و دخالت های اطرافیان و علت های بعدی عبارت اند از سوء ظن، هیجانات ناشی از تغییر زندگی، مشکلات اقتصادی، تجمل گرائی، تاثیر فضای مجازی و برنامه های ماهواره ای بر فرهنگ خانواده (زن و مرد)، مسئولیت گریزی و گم شدن نقش زن در خانواده.

مدیر کل تبلیغات اسلامی با بیان اینکه بیشترین میزان طلاق در ۵ سال اول زندگی زناشوئی در استان و کشوررخ می دهد، افزود: از عوامل چرایی این مسئله می توان به عدم بهره مندی زوجین از مهارتهای ارتباطی، عدم تمایل به فرزند آوری در پنج سال اول و تشویق برخی والدین به این مسئله اشاره کرد و این مهم در برنامه ریزی و آموزش و حمایت فکری و ارتقاء آگاهی زوجین به خصوص در مورد مهارت های ارتباطی بسیارموثرو نیاز به برنامه ریزی مدون ومحکم دارد.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک