گفت و گو
پیوندهای تصویری
1395/10/26 تعداد بازدید: 4764
print
حمایت مردمی از مبلغین، اعتلای فرهنگ دینی را در بردارد

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری، بیژن نوبخت درگفت و گو با کارشناس روابط عمومی گفت: استان چهارمحال و بختیاری ۸۰۰ نفر مبلغ و ۳۰۰ مبلغه دارای پرونده را شناسایی و در سامانه سامانه جامع اعزام مبلغ (سجام) ثبت نام کرده و این مبلغین و مبلغات کد دائم را دریافت کرده اند.

نوبخت افزود: این مبلغین که بیشتر در مناسبت های مختلف از جمله ماه محرم الحرام، ماه مبارک رمضان، ایام ارتحال حضرت امام، ماه صفر المظفر، اعیاد شعبانیه، ایام فاطمیه، دهه فجر، مبعث و دیگر مناسبت های ملی و مذهبی در طول سال فعالیت دارند، در امور فرهنگی و تبلیغی با سازمان تبلیغات اسلامی همکاری می‌کنند.

وی برگزاری مراسم عزاداری در مساجد، حسینیه ها و هیئت های مذهبی و توجه به برنامه‌های قرآنی را از اهداف اصلی فعالیت‌های تبلیغی مبلغین و مبلغاتِ اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال و بختیاری دانست و ادامه داد: این اداره کل با اعزام روحانیون تبلیغی به مناطق محروم روستایی و شهری در سال به‌ویژه مناسبت های ملی و مذهبی گام مؤثری در پیشبرد این اهداف ایفا می‌کند.

نوبخت اهتمام جدی در برگزاری نماز جماعت اول وقت، برگزاری مجالس در مناسبت های مذهبی و توجه بیشتر به ادعیه، زیارات و مناجات ماثوره از ائمه‌ی طاهرین(ع)را از اصلی ‍‌ترین برنامه‌ی روحانیون اعزامی در این طرح دانست.

کارشناس ساماندهی امور مبلغین و ائمه جماعات اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری گفت: ارتقای کیفی برنامه‌های عزاداری و تبیین معارف اسلامی هم‌چون اعتقادات، اخلاق اسلامی، احکام و سیره معصومین(ع) و توجه به امربه معروف و نهی از منکر از فعالیت‌های تبلیغی مبلغان اعزامی در این مناسبت ها در نقاط مختلف چهارمحال و بختیاری است.

وی افزود: این مبلغان با هدف تبلیغ و نشر احکام دین مبین اسلام و معارف اهل بیت(ع)، تبیین شخصیت ائمه اطهار علیهم السلام و بیان جایگاه ولایت در جامعه اسلامی به مناطق مختلف استان اعزام می‌شوند.

برگزاری نشست های آموزشی ویژه روحانیون چهار محال و بختیاری

کارشناس ساماندهی امور مبلغین و ائمه جماعات استان چهار محال و بختیاری گفت: طرح اعزام روحانیون مستقر در سال ۱۳۹۵ در این استان از ۲۳ نفر به ۵۹ نفر افزایش یافت که این روحانیون مستقر بیشتر در مناطق محروم روستایی بصورت دائم و خود استقرار در حال فعالیت تبلیغی هستند.

نوبخت افزود: در سال ۱۳۹۵ دو همایش بزرگ طلایه داران تبلیغ به مناسبت ماه مبارک رمضان و ماه محرم در مصلای امام خمینی(ره) مرکز استان برگزار شد که در هر همایش نزدیک به هزار نفر از روحانیون بومی و اعزامی شرکت کردند.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات جدیدی که در سال ۹۵ انجام شده، دیدار ماهانه ۱۲۰ نفر از روحانیون مستقر و طرح هجرت با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد جناب حجت‌الاسلام نکونام است که در این دیدارها، روحانیون با اعلام گزارشی از فعالیت های تبلیغی خود در منطقه، مشکلات و موانع پیش رو را با نماینده ولی فقیه در میان نهاده و خواستار رفع این مشکلات و موضوعات هستند.

این کارشناس مسائل فرهنگی در چهار محال و بختیاری گفت: در نشست های ماهانه با دعوت از مدیرکل تبلیغات اسلامی، معاون فرهنگی، مدیر مرکز خدمات، و مدیران حوزه علمیه برادران استان، مشکلات مبلغین مطرح و برای رفع این مشکلات چاره اندیشی می‌شود.

نوبخت با اشاره به اینکه این نشست هر چهارشنبه اول هر ماه قمری در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار می‌شود، افزود: از برنامه های این نشست سخنرانی نماینده ولی فقیه در استان، ارائه پیشنهاد ها و انتقادات هر یک از روحانیون از مشکلات فعلی تبلیغ، برگزاری یک دوره آموزشی آسیب شناسی شبکه های اجتماعی توسط اساتید مجرب است.

زندگی مبلغین دین هم نیاز به هزینه هایی دارد

بیژن نوبخت گفت: شاید کمتر اتفاق بیفتد که با کمترین هزینه و کوچکترین کمک مالی بشود کارهایی بزرگ را انجام داد، اما این موضوع در اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال و بختیاری با اعزام روحانیون بومی و غیر بومی به مناطق محروم، عشایری و روستایی، اتفاق افتاده است.

نوبخت افزود: این اداره کل با کمترین بودجه و هزینه توانسته است به منظور اعتلای اعتقادات دینی و مذهبی، مبلغین و مبلغاتی را بدون کمترین چشم داشتی به مناطق محروم اعزام کند و نتایج مثبت و خوبی را کسب کند.

وی افزود: هر چند که بیشتر روحانیون به‌عنوان یک وظیفه دینی و مذهبی بدون دریافت حقوق و مزایا، این امر را قبول کرده اند، اما به هر حال در این راه مشکلاتی است که باید نهادهای فرهنگی در این زمینه به منظور کمک به این روحانیون و رفع مشکلات آنها همکاری و همیاری کنند.

کارشناس ساماندهی امور مبلغین و ائمه جماعات اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری بیان کرد: بیشتر مناطق روستایی استان چهارحال و بختیاری محروم توانایی کمک به انجام فعالیت های مذهبی و دینی و مساجد را ندارند و این امر طلب می‌کند که سازمان های ذیربط در این زمینه به منظور نشر معارف اسلامی با کمک روحانیون در مناطق روستایی و عشایری جدیت و کمک بیشتری داشته باشند.

نوبخت گفت: هر انسانی در هر شغلی که باشد نیاز به هزینه هایی برای گذران زندگی خود و خانواده اش دارد، روحانیون و مبلغین دین هم از این قاعده مستثنی نیستند، این از مروت به دور است که متخصصین عرصه ی تبلیغ دینی را جدای از این قاعده بدانیم.

وی افزود: نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که بیشتر روحانیون هیچ مبلغی به‌عنوان حقوق و مزایا از دولت دریافت نمی‌کنند و هزینه زندگی آنان با اندک شهریه ای که از طرف حوزه علمیه و مراجع به آنان پرداخت می‌کنند اداره می‌ شود، برای تداوم این راه باید هزینه های زندگی تأمین بشود چه اینکه از ابتدای تشکیل حوزه های علمیه این حمایت مردم بوده که این حرکت مردمی را بارور و شکوفاتر ساخته است.

زندگی در شرایط سخت عشایری از سوی روحانیون مستقر، بدون کمترین چشمداشت و انتظار

کارشناس ساماندهی امور مبلغین و ائمه جماعات اداره کل تبلیغات اسلامی بیان کرد: روحانیون مستقر سهم مهم و قابل توجهی در پیشبرد اهداف سازمان در مناطق محروم روستایی و عشایری دارند.

بیژن نوبخت گفت: روحانیون مستقر بدون کمترین چشم داشت مادی و کمترین انتظار از سازمان تبلیغات اسلامی و نهادهای فرهنگی، تمام وقت در مناطق محروم و عشایری این استان در همه زمینه ای مشغول فعالیت هستند که این موضوع جای تقدیر و تشکر از این جهادگران عرصه ی تبلیغ امور دینی، را دارد.

نوبخت افزود: روحانیون مستقر در برگزاری نماز جماعت مساجد و مدارس علوم و معارف اسلامی صدرا و مدارس سطح روستاهای استان، برگزاری طرح اوقات فراغت تابستان، برگزاری مراسم های ملی و مذهبی، برگزاری کلاس های احکام ویژه جوانا ن و نوجوانان فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: استان چهارمحال و بختیاری با جذب تعداد ۵۷ روحانی مستقر دائم و خود استقرار در شهرستان های در امور فرهنگی و دینی فعالیت دارند.

نوبخت گفت: روحانیون مستقر سهم مهم و قابل توجهی در پیشبرد اهداف سازمان در مناطق محروم روستایی و عشایری، انجام فعالیتهای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و عمرانی روستاها دارند.

کارشناس ساماندهی امور مبلغین و ائمه جماعات اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری بیان کرد: تعدادی از همسران روحانیون مستقر نیز در امور فرهنگی و برگزاری کلاس های عقیدتی و احکام و کلاس های قرآنی ویژه خواهران در روستاها در حال فعالیت هستند.

روحانیون برای مقابله با تهاجم فرهنگی، نیاز به آموزش دارند

با گذری کوتاه در سطح جامع شهری و روستایی، شاهدیم که هر کسی به‌ویژه پسران و دختران جوان، یک دستگاه گوشی تلفن همراه در دست دارند و بدون توجه به دور و اطراف خود سر در این قوطی جادویی دارند و بدون اطلاع از عواقب آن وارد دنیایی از فضای مجازی شده اند.

بیژن نوبخت در این زمینه گفت: اما واقعا چه باید کرد ؟ برای استفاده درست از این دستگاه و شبکه های اجتماعی چه آموزش هایی را باید دید؟ و کجا باید اطلاع‌رسانی کرد ؟ سهم سازمان تبلیغات اسلامی برای آگاه سازی این جوان چقدراست و کجا باید آموزش داد؟

وی ادامه داد: یکی از بازوهای کمکی سازمان تبلیغات اسلامی، روحانیون محترم مستقر هستند که با انبوهی از تجربیات به مناطق شهری و روستایی مهاجرت و در راه تبلیغ دین اسلام و فرهنگی شیعی گام بلندی برداشته و متحمل سختی هایی شده و می شوند.

کارشناس ساماندهی امور مبلغین و ائمه جماعات اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری بیان کرد: باید این موضوع را باور داشت که روحانیون مستقر بلندگوی تبلیغات اسلام ناب محمدی در سطح جوامع اسلامی هستند.

وی گفت: روحانیون می تواند در بُعد آموزش جوانان برای استفاده درست از اینترنت و شبکه های اجتماعی توانمند باشند.نوبخت افزود: روحانیون مستقر باید جوانان و نوجوانان را در مسیر استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی آموزش بدهند و این موضوع می طلبد که خود روحانیون باید اول از کم و کیف اینترنت و شبکه های اجتماعی اطلاعی داشته باشند و در این زمینه آموزش دیده باشند تا بتوانند جوانان و نوجوانان را آموزش بدهند.

این کارشناس مسائل فرهنگی ادامه داد: با این مقدمه، سازمان تبلیغات اسلامی باید دوره هایی با موضوع اینترنت، شبکه های مجازی و رسانه ها به روحانیون مستقر آموزش بدهد تا روحانیون مستقر بتوانند از اینترنت و شبکه های مجاز به‌عنوان ابزاری کارآمد برای مقابله با تهاجم فرهنگی استفاده کنند.

گفتنی است در حال حاضر ۵۹ روحانی مستقر در استان چهار محال و بختیاری مشغول به فعالیت هستند و اداره کل تبلیغات اسلامی توان جذب ۱۰۱ نفر روحانی مستقر دیگر را در صورت تأمین اعتبار و درخواست متقاضی، دارد.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک